To niewielkie stare miasto w województwie zachodniopomorskim położone nad Zalewem Kamieńskim. Zamieszkuje je dziś prawie 9 tysięcy ludzi. Z punktu widzenia turysty nadmorskiego, leży ono na uboczu. Nie nad Bałtykiem, choć bliżej mu nad morze, niż ze Szczecina. Generalnie jest tam spokojniej.
Goście wypoczywający na plażach Świnoujścia, Międzyzdrojów, aż po wybrzeże rewalskie, w mniej pogodne dni mogą urozmaicić sobie czas wycieczką do niedalekiego Kamienia Pomorskiego.
Mógłby też ktoś przyjechać tu na cały wakacyjny pobyt. Będzie zapewne taniej, niż w kurorcie nadbałtyckim. Kamień ma klimat morski oraz jest uzdrowiskiem (źródła solankowe). I tylko 7 km do Bałtyku. Piękna trasa rowerowa ku morzu.
Najbardziej znanym zabytkiem Kamienia Pomorskiego jest Katedra pw. św. Jana Chrzciciela, najstarsza budowla sakralna na Pomorzu Zachodnim. Styl romańsko-gotycki, a tamtejsza więźba dachowa uznawana jest za najstarszą ze świątyń całej Polski.
Pierwszy drewniany kościół powstał w 1124 roku w czasie misji chrystianizacyjnej prowadzonej przez św. Ottona z Bambergu. Świątynię murowaną wznoszono w wiekach XII i XIII.
Katedra w Kamieniu Pomorskim jest też sanktuarium. Znajdują się w niej obrazy przywiezione przez repatriantów ze Lwowa.
Warty odwiedzenia jest również wirydarz z XIII i XIV wieku, jedyne tego typu założenie przykatedralne w naszym kraju.

Ratusz gotycki. Pierwszy stanął w XIII wieku. Zniszczony został w 1945 roku. Potem odbudowano go na nowo.

Pozostałości starych obwarowań miejskich.

Baszta Piastowska i Brama Wolińska, z XIV wieku. Styl gotycki. Dziś w Baszcie mieści się Muzeum Kamieni.

Przy kamieńskiej marinie można zobaczyć wrak żaglowca z XIX wieku.
Najpierw został on wyrzucony przez Bałtyk w plażę w Międzywodziu w 2016 roku. Później wydobyty z piasku i przetransportowany do Kamienia, aby go złożyć na nowo. Niezwykła historia.

Pobliski Zalew Kamieński jest dobrym miejscem do uprawiania różnych sportów wodnych.
Dobrego dnia.