Kilka dni temu przeszedłem operację prawej ręki w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu. Należy on do Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Czekając na zabieg zrobiłem nieco zdjęć fotograficznych. Z mojego okna było widać niektóre szczegóły neogotyckiej architektury szpitala. Budynki, te najstarsze, oddano do użytku jako szkolne w 1871 roku. Przez…
Miesiąc: listopad 2022
16 listopada
Dziś udostępniam zdjęcia fotograficzne zrobione tuż przed moim pójściem do szpitala. W ten czas zajrzałem do Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. Tydzień przedtem zaczęły już kwitnąć tam ciemierniki białe. Nazwa tej odmiany, White January, wskazuje na styczeń. Czyżby więc pośpieszyły się? Żółte kwiatuszki rozkwitające w listopadzie, a bywa że i w czasie łagodnej zimy, zdobią…
Pałac w Golejewku, gm. Pakosław, powiat rawicki.
Golejewko ma historię sięgającą XII wieku. Pierwotnie było nazywane Czestram i pod taką nazwą wymienione w bulli papieża Innocentego II, w 1136 roku. W średniowieczu stanowiło ważny gród kasztelański na granicy Wielkopolski ze Śląskiem. Przyjmuje się, że wtedy stał tam zamek obronny. W 1 połowie XVII wieku kasztelan nakielski, Konstanty Rogaliński, rozbudował istniejący drewniany dwór….
Złoty miłorząb
Myślę o miłorzębie dwuklapowym, nazywanym także japońskim. Tymczasem gatunek ten pochodzi z Chin i w stanie dzikim rośnie w południowo-wschodnich rejonach tego kraju. Tamtejsze dzikie miłorzęby zostały uznane za gatunek dziś zagrożony, endemiczny. Do Europy miłorzęby trafiły w XVIII wieku za pośrednictwem Japonii. Gdy zaczęto je uprawiać, najpierw na Dalekim Wschodzie, sadzono przy świątyniach i…
Z zaciekawieniem
Wirynka Niedawno temu zjawiłem się we Wirach. Przy okazji odwiedzin tamtejszego cmentarza i grobów moich bliskich. Zajrzałem też nad Wirynkę, rzeczkę płynącą przez tę długą wieś. Wirynka jest dopływem Warty. Przez Wiry płynie ona w dolinie klucząc między drzewami, czasami między wierzbami. Rogalinek i Łęgi Rogalińskie Innym razem odwiedziłem Łęgi nadwarciańskie w Rogalinie. Dojechałem rowerem….
Listopadowa anomalia?
Dziś prezentuję zdjęcia fotograficzne z 13 listopada 2020 roku. Z Wir w gminie Komorniki, powiat poznański. Byłem wtedy zdziwiony całym polem rozkwitniętych słoneczników, a na polu obok rosły maki, rumianki oraz modraki, czyli chabry. Także w tym roku, ledwo kilka dni temu, zebrałem z pola pięknie kwitnące rumianki i kilka chabrów. Teraz są w wazonie…
Wielkopolski Park Narodowy w listopadzie
Wielkopolski Park Narodowy odwiedzam w różnych porach roku. Ciągle się coś zmienia. Ostatnim razem zajrzałem do siedziby WPN w Jeziorach. Poznałem tam życzliwe i otwarte osoby. Wykonując zdjęcia fotograficzne J. Góreckiego spotkałem grupę dzieci z nauczycielką. Nie zauważyłem u nich znudzenia, jak to czasami zdarza się na tego typu szkolnych wyjazdach edukacyjnych. Chyba za sprawą…
Arboretum w Kórniku, sprawdzam.
Gdy teraz jesienią liście z wielu drzew i krzewów opadły, Arboretum musi wyglądać smutno. Brakuje wszechobecnej w okresie wegetacji zieleni albo barwiącego się na przeróżne kolory listowia. Zazwyczaj od któregoś listopada nie pobierało się opłaty za wstęp do tego przyzamkowego parku-ogrodu. Czyżby koniec atrakcji? Wyszukuję w pamięci różne listopady w Arboretum. Zawsze było tam co…
Listopadowe botanickie różności
Z mojej ostatniej bytności w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Byłem zaskoczony, że tak wiele drzew i krzewów jest już bez liści. W końcu nie na próżno nadano obecnemu miesiącowi nazwę listopad. Prócz owoców w Botaniku jest jeszcze sporo kwiecia. Najwięcej chyba róż. Część z nich została ścięta na zimę. Bardzo podoba mi się fuksja…
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, dolnośląskie.
To dzieło Marianny Orańskiej, królewny niderlandzkiej. Była córką królewskiej pary, Wilhelma Orańskiego i Fryderyki Luizy Pruskiej. Marianna odziedziczyła posiadłość w Kamieńcu Ząbkowickim po matce. Zrealizowała tam niezwykły pomysł budowy ogromnego pałacu, który mógłby zaćmić swym rozmachem wiele innych pałaców. Monumentalny neogotyk. W 1872 roku zakończono prace budowlane udostępniając pałac. Po 33 latach budowy i wydatkach…