Na starożytnej mapie rzymskiego geografa greckiego pochodzenia Klaudiusza Ptolemeusza z II wieku n. e. zaznaczono osadę Calisia. Leżała ona na słynnym szlaku bursztynowym prowadzącym z Cesarstwa Rzymskiego nad Morze Bałtyckie. Czy były to początki Kalisza i jest on najstarszą miejscowością w Polsce, dziś trudno jest potwierdzić.
Niezależnie od tego warto wspomnieć, że pierwsze ślady człowieka na kaliskiej ziemi są o wiele starsze, bo pochodzą z neolitu. Zaś kaliski gród piastowski datowany jest na IX wiek i był położony w ramionach rozlewającej się tam Prosny. Od X do XII wieku należał on do największych grodów piastowskich. W XIII wieku w wyniku walk dynastycznych został zniszczony, ostatecznie w 1331 roku przez Krzyżaków. Dziś na tym miejscu mieści się głównie rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady i Rezerwat Archeologiczny nazywany Grodem na Zawodziu. Obok niego stoi drewniany Kościół pw. św. Wojciecha, w obecnej formie od XVIII wieku. Pierwszy kościół na tym miejscu istniał już w XII wieku.
Po zniszczeniu opisywanego wyżej grodu piastowskiego Henryk Brodaty przeniósł osadę w inne miejsce, w którym powstał tzw. Kalisz lokacyjny. Na jednym z moich zdjęć widać mury starego Zamku Królewskiego, zwanego też Kazimierzowskim, na innym pozostałości murów miejskich z basztą Dorotka.
Do zobaczenia.