To podgórskie miasteczko w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej. Jest położone w województwie dolnośląskim i powiecie ząbkowickim. 3 tysiące jego mieszkańców zamieszkuje na wysokościach od 350 do 430 m. n. p. m. To podnóże Gór Złotych i teren przygraniczny z Czechami.
Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górnictwa i hutnictwa złota w Polsce. Początki jego wydobycia sięgają X wieku. Ostatnia czynna tam kopalnia (rud arsenu) zakończyła działalność w 1961 roku. Miasto ma obecnie charakter turystyczny, a największą jego atrakcją jest dziś Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, potocznie nazywane Kopalnią Złota. Ponadto znane są położony na 7 ha powierzchni Leśny Park Przygody „Skalisko” oraz Średniowieczny Park Techniki, unikatowy w Europie zbiór średniowiecznych maszyn górniczych.
Na listę zabytków prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa jest wpisany ośrodek historyczny miasta. Nic więc dziwnego, że władze miejsce stworzyły w Złotym Stoku interesujący szlak, tzw. Miejską Trasę Turystyczną. Ze Złotego Stoku w okoliczne góry prowadzą atrakcyjne szlaki turystyczne.
Jeszcze dodatek o mojej 2-dniowej wycieczce rowerowej. Najpierw było zwiedzanie Kamieńca Ząbkowickiego. Z powodu zamknięcia w tym dniu słynnego Pałacu księżny Orańskiej fotografowałem go jedynie z zewnątrz. Z Kamieńca jest kilkanaście kilometrów do Złotego Stoku. Po drodze cudne krajobrazy, pola, góry i górki, rzeka i strumienie oraz wiejskie kościółki. Na Potem zwiedzanie Złotego Stoku i nocleg. Drugiego dnia udało się dotrzeć do Kłodzka. Trasa była dość kręta ze względu na takie, a nie inne jej usytuowanie i urozmaiconą rzeźbę terenu. Po drodze udało się przekroczyć Góry Bardzkie. Na wyjątkowe w swym charakterze Kłodzko można nawet poświęcić dodatkowy dzień.
Do zobaczenia.