To spore obszarowo miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Zamieszkuje w nim ponad 40 tys. ludzi. Zostało założone w 1310 roku przez księcia pomorskiego Warcisława IV.
Cały teren Starego Miasta został wpisany do rejestru zabytków. Z pojedynczych zabytków warto wymienić: południowe skrzydło Zamku Książąt Pomorskich z XIV-wiecznym rodowodem, wieżę kościelną św. Mikołaja z XVI wieku, bo sam kościół został rozebrany w 1909 roku, a także Ratusz Miejski z połowy XIX wieku, nieco tylko młodszy Park Miejski z bogatym i starem drzewostanem oraz najmłodszy z nich Kościół Mariacki z okazałą 80 m wieżą.
Szczecinek odwiedza mnóstwo turystów. Aktywnemu wypoczynkowi sprzyja jego położenie na przesmyku między jeziorami: Trzęsiecko, Wielimie i Wilczkowo. Po J. Trzęsiecko kursuje tramwaj wodny Bayern, który zatrzymuje się w 10 punktach miasta, a na Mysiej Wyspie czeka 10 minut. Nad to jezioro zagląda wielu miłośników różnych sportów wodnych. Od strony plaży miejskiej znajduje się jeden z najdłuższych w Polsce i Europie wyciągów do jazdy na nartach wodnych i wakeboardingu, o długości 1100 m. Pływa sporo motorówek, kajaków, żaglówek, łodzi i wędkarzy. Wokół J. Trzęsiecko wytyczono atrakcyjny szlak rowerowy o długości 14 km (dla pieszych też). Będąc tam niedawno mogłem oglądać mnóstwo zakwitających grążeli wodnych, wiele przewróconych drzew uroczo schylających się nad wodą. Na mapie miasta zaznaczono nawet te drzewa. Są też bunkry, wspomnienie po ponurych wydarzeniach II wojny światowej (Wał Pomorski).
Okolice Szczecinka są bogate w lasy i jeziora. Prowadzą wśród nich liczne szlaki turystyczne zachęcające do aktywnego wypoczynku.
Dziękuję za pomoc, którą uzyskałem w szczecineckim punkcie informacji turystycznej.
Do zobaczenia.