W kopalni soli kamiennej w Wieliczce jest stała prawie temperatura. W czasie gorących letnich dni jest tam chłodniej, niż na zewnątrz (17-18° Celsjusza). Dobrze więc trochę się cieplej się ubrać i… podziwiać.
Bogate pokłady soli powstały tu w środkowym miocenie, czyli ok. 14 mln. lat temu. W istniejącym tam wtedy na terenach Wieliczki morzu osadzała się sól. Te miliony lat bardziej będą przemawiały do wyobraźni, gdy znajdziemy się na trasie turystycznej w podziemiach (3 km długości).
Do Wieliczki po raz pierwszy trafia się najczęściej w czasie szkolnym. Taka wizyta pozostaje w pamięci. Mówią, że drugi raz jadą tam z wnukami. Wielu przyjeżdża obcokrajowców. Jest to przecież jedno z pierwszych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Nieprzypadkowo Kopalnia soli w Wieliczce znana jest od XIII wieku. Przez wieki wykuto w niej ok. 300 kilometrów korytarzy, są zadziwiające komory i kilka okazałych kaplic bogatych w solne precioza. W wielkiej kaplicy św. Kingi, patronki górników, jest przepiękny ołtarz, rzeźby i okazałe żyrandole. Największe wrażenie sprawia w niej widok z wysokiego balkonu przeznaczonego dla chóru muzycznego, gdy palą się lampy i iskrzą solne cuda. Innymi atrakcjami widokowymi są jeziora solankowe. Całość to wielki i zaplątany labirynt.
Wśród zwiedzających byli tu: Mikołaj Kopernik, Johann Wolfgang Goethe, Stanisław Staszic, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, cesarz Franciszek Józef, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Karol Wojtyła i Czesław Miłosz.
Na III poziomie kopalnianym 135 m pod ziemią mieści się Muzeum Żup Solnych. Prezentowane są w nim stare techniki i sprzęty górnicze, oraz zbiory mineralogiczne. Wydobycie soli w dawnych czasach było dość ryzykownym zajęciem. Szacuje się, że co dziesiąty górnik ginął podczas pracy.
Na V poziomie i 211 metrze pod ziemią jest sanatorium przeznaczone dla alergików i osób po chorobach dróg oddechowych oraz z astmą oskrzelową. Unikalny tam mikroklimat.
W wyrobiskach kopalnianych kręcono sceny do filmu „Seksmisja”.
Więcej informacji pomocnych w zwiedzaniu kopalni można znaleźć na jej stronie internetowej: www.kopalniawieliczka.eu. Zasoby zgromadzonych na niej informacji są imponujące.
Wieliczka to nie tylko podziemia. Kilkanaście kilometrów jest stamtąd do Krakowa.
Kopalni dziękuję za udostępnione z jej zasobów zdjęcia, które mogę Wam zaprezentować. Autorem zdjęć jest Rafał Stachurski.
Do zobaczenia.