Zdjęcia zrobiłem w 2012 roku na Starym Rynku w Poznaniu w pobliżu studzienki z przedstawieniem Bamberki. Były to uroczystości rocznicowe ważne dla Bambrów. Zgromadzeni tam ludzie wyglądali na szczęśliwych i pięknych. Sami zobaczcie.
Warto wiedzieć, że Bambrami nazywa się osadników niemieckich przybyłych z okolic Bambergu w Bawarii do opuszczonych wsi podpoznańskich. 1 sierpnia 1719 roku na mocy umowy osiedlili się oni na terenach dzisiejszego Lubonia/koło Poznania. Później falami także na Wildzie i Dębcu, Ratajach i Boninie oraz Jeżycach i na Górczynie. Wszystkie te miejsca należą dziś do Poznania. Władze XVIII-wiecznego Poznania zaprosiły Bambrów na ówczesne tereny przymiejskie, gdyż te były wyludnione po wojnie północnej i wyniszczającej epidemii cholery.
Znany jest strój bamberski, szczególnie kornet, okazałe nakrycie głowy niezamężnych kobiet oraz pomnik Bamberki stojący dziś niedaleko Ratusza.
W 1996 roku powstało w Poznaniu Towarzystwo Bambrów Poznańskich, a w 2003 roku Muzeum Bambrów Poznańskich. Można być dumnym z tego pracowitego ludu, którego potomkowie żyją obok nas. A także z ludzi, dzięki którym są dziś bardziej znani, w tym nieżyjącą dziś prof. dr hab. Marię Paradowską.
Przy tej okazji wspomnę starołacińską zasadę prawną „Pacta sunt servanda”. Oznacza to, że umowy zobowiązują i nie można od nich odstępować. Piękne przesłanie na każdy czas.
Do zobaczenia.