Odwiedzając Lublin warto zobaczyć tamtejszy Zamek Królewski. Leży on na wzgórzu w najstarszej części miasta. Okazale prezentuje się jego jasna bryła dzisiaj w stylu neogotyku angielskiego.
W XII wieku za czasów Kazimierza Sprawiedliwego na tym wzgórzu znajdował się gród otoczony wałem drewniano-ziemnym. W wieku XIII dobudowano do niego romański donżon. Grubość jego murów przekracza nawet 3 m. W XIV wieku król Kazimierz Wielki na miejscu grodu wzniósł zamek murowany, a także gotycką kaplicę pw. Trójcy Świętej. W następnym wieku na zamówienie Władysława Jagiełły kaplicę tę pokryto cennymi freskami rusko-bizantyjskimi. Zamek lubelski długo był pod opieką Jagiellonów. W 1569 roku podpisano w nim akt Unii polsko-litewskiej.
Przez późniejsze stulecia zamek wielokrotne przebudowywano. W latach 1831-1954 był on wykorzystywany jako więzienie. W 1864 roku więziono w nim 16-letniego uczestnika Powstania Styczniowego, Aleksandra Głowackiego, bardziej znanego pod literackim pseudonimem jako Bolesław Prus. Od 1957 roku w zamku mieści się siedziba Muzeum Narodowego i aktualnie można go zwiedzać. Z baszty zamkowej rozciąga się piękny widok na zabytkowy Lublin.
Przed zamkiem znajduje się też kilka cennych pamiątek. Wśród nich kopia lwa sprzed Łuku Chwały z Cmentarza Orląt Lwowskich, symbolu Lwowa. U podnóża zamku stoi pomnik upamiętniający żołnierzy AK – WIN ze zgrupowania majora Dekutowskiego „Zapory”, będący pod opieką Urzędu Miasta Lublin.
Do zobaczenia.