Kilka lat temu byliśmy w Krakowie w porze zimowej. Świadomie wybrałem taki okres. Mniejsza ilość chętnych do zwiedzania tego pięknego miasta to szansa na lepsze albo bardziej osobiste jego poznanie. Zajrzeliśmy także pod Kraków.
Do Pieskowej Skały
Z Krakowa łatwo dojechać do Pieskowej Skały. Tamtejszy Zamek to jedne z bardziej znanych miejsc na słynnym Szlaku Orlich Gniazd. Dlatego nie będę przedstawiał rozbudowanych opisów. http://pieskowaskala.eu/ albo https://www.orlegniazda.pl/poi/7994/zamek-pieskowa-skala
Dla mnie zaskakujące było to, że na początku XX wieku znany miłośnik gór, Adolf Dygasiński, zwrócił się o ratowanie tego zniszczonego wtedy Zamku. Zebrane środki finansowe pozwoliły na jego renowację. Pieskowa Skala na nowo stała się atrakcyjnym turystycznie miejscem. Po zniszczeniach w czasach II wojny światowej do ponownego odnowienia tego obiektu przyczyniły się nie tylko środki państwowe, ale również pieniądze pochodzące z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
W zimie Zamek w Pieskowej Skale wydawał się nam dość surowy, z zewnątrz. Zupełnie inny widok roztacza się już od bramy zamkowej i oczywiście w środku. Obecnie mieści się w nim Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.
Maczuga Herkulesa
Niedaleko stamtąd zdecydowanie wyróżnia się skała zbudowana z twardszych wapieni nazywana Maczugą Herkulesa. Jest położona na innej solidnej skale, zwanej Fortepianem. Maczuga Herkulesa ma wysokość ok. 25 m. W 1933 roku została ona po raz pierwszy zdobyta przez Leona Witka z Katowic.
Po drodze do Ojcowa można zobaczyć wiele innych ciekawych form skalnych.
Grodzisko
Idąc szosą w pewnym momencie trafimy na boczną drogę prowadzącą pod górę. Dojdziemy nią do wysoko położonego Kościoła Najświętszej Marii Panny. Obok znajduje się Pustelnia Błogosławionej Salomei, schody różańcowe, groty modlitewne, kolumna i obelisk oraz dom prebendarza. http://web.archive.org/web/20161026155333/http://www.ojcow.pl:80/zamki_i_grodziska/pustelnia_grodzisko.htm
Za Grodziskiem skręcamy w prawo.
Kaplica „Na Wodzie”
Mieści się ona w Ojcowie. Jest drewniana. Ma wezwanie św. Józefa Robotnika. Powstała dopiero w 1901 roku zbudowana w stylu szwajcarsko-ojcowskim. Jej betonowe fundamenty położone są jakby okrakiem nad szumiącym pod nią strumieniem Prądnik. W ten zmyślny sposób ominięto carski zakaz stawiania budowli sakralnych „na ziemi ojcowskiej”. Znajdujemy się zatem w dolinie Prądnika.
Zamek w Ojcowie
Następny z Orlich Gniazd wzniesiony na rozkaz Kazimierza Wielkiego w 2 połowie XIV wieku. Król nadał mu początkowo nazwę Ociec. Tak uczcił swojego ojca Władysława Łokietka, który w tych okolicach ukrywał się przed swoimi wrogami. Dziś Zamek ten należy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Właściwie są to ruiny. Informacje na ten i inne związane z nim tematy można znaleźć na https://www.ojcow.pl/informator-turystyczny/zamki-i-grodziska/zamek-w-ojcowie
Do zobaczenia.