Przypadająca niedawno 548 rocznica urodzin wielkiego Polaka, Mikołaja Kopernika, przypomniała mi o Toruniu, mieście jego przyjścia na świat. Do dziś można zobaczyć kamienicę, w której się urodził.
Toruń kojarzy się nie tylko z Mikołajem Kopernikiem. W 1997 roku jego Rynek Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wiele mówi związane z nim hasło promocyjne: „Toruń – gotyk na dotyk”. Każdy może jednak dodać coś jeszcze i jeszcze.
Dla mnie jest to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Często je odwiedzałem dojeżdżając z koleją. W różnym czasie. Choć mieszkam w Poznaniu, jestem dumny także z Torunia.
Prezentuję galerię zdjęć fotograficznych wykonanych kilka lat temu w miesiącach zimowych. Nie będę ich sygnował, ani opisywał. Ale proszę spojrzeć na nie jako na skarb wieków, nie do końca znanej historii. W każdym z przedstawionych na fotkach zabytków wpisana jest historia kilkudziesięciu pokoleń ich mieszkańców. Tylko o niektórych wiemy więcej. Chętni mogą stosunkowo łatwo rozpoznać poszczególne zabytki i dotrzeć do ich opisów. Są różne przewodniki, foldery, czy Internet.
Moje wycieczki do Torunia to jednodniówki. Wyjazd rano, powrót popołudniem lub wieczorem. Były one właściwie wypadami fotograficznymi. W przypadku tego miasta większość zabytków mieści się na niedużej przestrzeni obu toruńskich rynków i okolic Wisły. Wystarczy chodzić tu i tam bez zbędnego pośpiechu i wypatrywać dookoła.
Do zobaczenia.