W dzisiejszym czasie poszukujemy pozytywów. Pośród różnych braków i wątpliwości są nimi także sympatyczne wspomnienia miłych chwil i miejsc. Dają chwile wytchnienia oraz uśmiechu. Oby jeszcze inspirowały i dodawały otuchy. Stąd ten mój subiektywny cykl i pytanie, jak to było?
W 2019 roku nie czekałem na tradycyjny wrześniowy Festyn Archeologiczny, czyli koronną imprezę organizowaną od lat przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Umówiłem się na fotografowanie wcześniejszego muzealnego wydarzenia nazywanego „Osada na półwyspie”. W dniach 20 i 21lipca wiele się tam działo. To taka podróż w czasie do przełomu epok brązu i żelaza, czyli 2700 lat przed nami.
Większość z uczestników tej imprezy rozumiała się. Bowiem najczęściej używanym językiem był polski.
Czy byśmy się dogadali?
Gdyby jednak faktycznie cofnąć się o te 2700 lat. Biskupin byłby osadą obronną leżącą na półwyspie. Czy zostalibyśmy tam wpuszczeni? Wątpię. Absolutnie obcy ludzie, posługujący się innym niezrozumiałym pewnie językiem. Spodziewałbym się raczej wrogiego nastawienia tubylców.
Na całe szczęście nie możemy fizycznie przenieść się w tamte dawne czasy. A w 2020 roku też trudniej tu było wejść i zwiedzać, choć z zupełnie innych przyczyn.
Wyprawa rowerowa
Wyobraźnia lubi po pewnym czasie może płatać figle. Na szczęście w fotoreportażu wiele widać. Również wyjątkowość Biskupina i wartość inicjatywy spotykania się z zamierzchłymi czasami w realiach 2019 roku.
Ja na zdjęciach nie dostrzegłem „mojego” pociągu, ani roweru. Z Poznania do Mogilna dotarłem koleją. Dalej do Biskupina rowerowo po malowniczym pagórkowatym terenie, ok. 25 km. Zapewniam, że można było spocić się na wielu podjazdach, niektóre całkiem długie. Widoki za to przednie.
Twoja lista
Ciekawe, czy Biskupin wejdzie na Twoją osobistą listę interesujących miejsc do odwiedzenia w przyszłości już bez koronawirusa.
Nawiasem mówiąc
Tak nawiasem w Mogilnie są interesujące zabytki i z całą pewnością warte jest odwiedzenia, podobnie jak pobliskie Biskupinowi, Wenecja, Gąsawa, czy Żnin.
Do zobaczenia.