Dziś przypomnienie VI Grzybowskiego Turnieju Wojów z 2019 roku. Odbył się on 17 i 18 sierpnia ubiegłego roku w historycznym miejscu, na którego terenie mieści się Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie. Jest to oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Grzybowo leży 7 kilometrów na północny-wschód od Wrześni. Łatwo dojechać tam samochodem albo rowerem. Wiele tam miejsca na parking pojazdu. W samym grodzie też sporo przestrzeni, jest to bowiem chyba największa dotychczasowa rekonstrukcja grodu piastowskiego. Powierzchnia grodziska wynosi prawie 5 ha.
Początki grodu w Grzybowie szacuje się na lata 20, może 30-te, X wieku. Czyli dziś ma on prawie 1100 lat. Bardzo to zacna rocznica. Nie za wiele wiemy o tych starych piastowskich czasach, stąd można zrozumieć powody, dla których do dzisiejszego dnia toczą się tam badania archeologiczne.
Wykopy grzybowskie można zobaczyć na terenie grodziska. Bardzo interesujące odkrywki. Co roku oprowadza po nich archeolog, a zarazem kierownik Rezerwatu Archeologicznego, Jacek Wrzesiński. Oprowadzenie to jest bardzo wartościowe.
Tak dużej imprezy, jak ubiegłorocznego VI Grzybowskiego Turniej Wojów, nie byłoby bez zaangażowania finansowego Burmistrza Miasta i Gminy we Wrześni.
W zeszłym roku Turniej ten był dużym przedsięwzięciem dla organizatora, Rezerwatu Archeologicznego w Grzybowie. W jego przygotowanie zaangażowali się prawie wszyscy pracownicy i także przyjaciele Rezerwatu, którzy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu. Fotografując mogłem bliżej poznać tych sympatycznych ludzi i zrozumieć wartość ich trudu.
W 2019 roku w Grzybowie były więc różne pokazy walk, rywalizacji, pokazy konne, występy wokalne i wreszcie sam turniej wojów. Bitwa. Ale też wiele okazji do spróbowania swoich sił, np. w strzelaniu z łuku, rzucie siekierą, biciu monety, innych. Spore zainteresowanie budziły pokazy życia i zajęć w średniowiecznym grodzie.
Czy przez koronawirusa wszystko to zostało przekreślone? Nie.
W 2020 roku Gród w Grzybowie zaprasza na nieco inną imprezę pn. Rzemieślnicy i wojowie. Ma mieć charakter edukacyjno-warsztatowy. Bliżej na ten temat na fanpage’u organizatora, Rezerwatu Archeologicznego w Grzybowie.
Do zobaczenia.