Słynny niemiecki kompozytor okresu romantyzmu, Robert Schumann, w recenzji koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina napisał, że „ utwory te są jak działa ukryte w kwiatach”. Chopin koncertując w domach szlachty polskiej budził niepodległościowego ducha w narodzie. Polska była wtedy pod zaborami.
Z pewnością także teraz mazurki Chopina mają wielki ładunek emocjonalny, swój niepowtarzalny urok i warte są wysłuchania, a także… uwielbienia.
Hiszpański malarz i rytownik, Francesco Goya w 82 rycinach przedstawił okropności wojny. Grafiki te były malarską odpowiedzią Goi, który doświadczył grozy walk Hiszpanów o o swoją niepodległość z wojskami francuskimi.
Po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie postanowiłem zabrać głos odnośnie prowadzenia wojen. Głos poprzez fotografie.
Na pierwszych zdjęciach widzisz grupę rzeźb nazywanych „Nierozpoznani” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. W późnowieczornej scenerii rzeźby te są jeszcze bardziej przejmujące. Wydaję się mi pełne bólu i zagubienia. Być może przedstawiają ludzi omotanym propagandą, zmanipulowanych, ale w głębi bardzo nieszczęśliwych. Reszta zdjęć przedstawia spotkania z czołgami. Zdaje się, że człowiek, na dodatek tylko taki nieruchawy pomnik, jest na nich bez żadnych szans. Na ostatnim zdjęciu zobaczysz księżyc wzniesiony ponad obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach o Poznań w 1945 roku. Ci ludzie nie wrócili do swojego kraju i miejsc, w których kiedyś żyli, a w czasie wojny pewnie o nich marzyli, tęsknili. Wielu z walczących zginęło po obu stronach barykady, także w ramach walki o swoje domy i ojczyznę.
Pamięć jest potrzebna, przynajmniej jeśli chodzi o przyszłość.
Do zobaczenia.