Winna Góra to wieś położona w gminie Środa Wielkopolska, powiat średzki, województwo wielkopolskie. Jej nazwa nie jest przypadkowa, bowiem w wiekach średnich powszechnie uprawiano tam winną latorośl. Ta tradycja agrarna przetrwała do końca XIX wieku.
Dziś Winna Góra kojarzy z Janem Henrykiem Dąbrowskim, polskim generałem osiadłym na tamtejszym majątku, który otrzymał w podzięce za wierną służbę. Uczestniczył w insurekcji kościuszkowskiej, uważa się go za twórcę Legionów Polskich we Włoszech, zainicjował tzw. powstanie wielkopolskie 1806 roku, to naczelny dowódca wojsk polskich w 1813 roku, senator i wojewoda Królestwa Polskiego.
J. H. Dabrowski po śmierci w 1818 roku został pochowany w miejscowym kościele. Zaś urna z jego sercem od 1997 roku znajduje się w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan mieszczącej się w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” przedstawił J.H. Dąbrowskiego jako wyzwoliciela Polaków na Litwie w 1812 roku spod okupacji rosyjskiej.
Istniejący dziś Pałac w Winnej Górze jest budowlą stojącą na posiadłości generała J. H. Dąbrowskiego. Powstał w 1910 roku z inicjatywy kolejnego właściciela tej ziemi, Henryka Mańkowskiego. Styl neoklasycystyczny. Na fryzie pałacowym znajduje się napis w języku łacińskim: „Si Deus Nobiscum, Quis Contra Nos”. Oznacza to: „Jeśli Bóg z nami, to któż przeciw nam”. W 2018 roku Pałac został wykupiony przez województwo wielkopolskie i obecnie jest wykorzystywany do działalności kulturalnej.
Do zobaczenia.