W czasie letnim 2020 roku spośród nadmorskich miejscowości w Polsce chyba najwięcej gości odwiedziło Świnoujście. Ma ono długą i szeroką plażę, na której wypoczywało tysiące ludzi. Zresztą to jedynie pierwsza z tamtejszych atrakcji.
Dlaczego tu
Dla wielu Świnoujście jest zaskakującym odkryciem. Można doświadczyć tu łagodnego mikroklimatu. Na razie trwa długie tutejsze lato. Za niedługo rozpocznie się niemniej atrakcyjna złota polska jesień. Głównym atutem Świnoujścia jest jego różnorodność. Każdy może wybrać coś interesującego dla siebie.
Co pomaga
Świnoujście to spore miasto w województwie zachodniopomorskim leżące na dużej przestrzeni, na 44 wyspach. Większość jego obszaru stanowią wody. Z części lądowej połowa to lasy. Zamieszkałe są wyspy Wolin, Uznam i Karsibór. Inne służą do wypasu zwierząt. Aby i te poznać, trzeba popłynąć statkiem w deltę wsteczną Świny.
W Świnoujściu jest wiele do zobaczenia. Najpierw spacery nad morzem. Tamtejszy jod robi swoje. W końcu jest tu uzdrowisko. Duży i piękny Park Zdrojowy. Warto spróbować nieco dalszych wycieczek plażą do niemieckich miejscowości uzdrowiskowych: Ahlbecku, Heringsdorfu i Bansin. Godna polecenia jest też bogata sieć szlaków rowerowych. A Falochron Zachodni z pięknym znakiem nawigacyjnym na cyplu, zwanym Stawa Młyny. Na zwolenników militariów czekają stare świnoujskie forty, baza U-botów, czy specjalnie dedykowany im szlak pieszy. Wiele szlaków rowerowych i pieszych prowadzi przez grzybne lasy.
Inspiracja
Na teraz zaproponowałbym alternatywną dla nadmorskich spacerów wycieczkę rowerową. Najpierw przeprawa bezpłatnym promem z wyspy Uznam na Wolin. Kiedy obecnie nie kursuje autobus, by dojechać do najwyższej nad Bałtykiem latarni morskiej (68 wysokości) idealny jest rower. Światło latarni może być widoczne z odległości aż 46 km. Wspinanie się po 308 stopniach wynagrodzą widoki z tarasu widokowego. Potem do pobliskiego Fortu Gerharda, aby zażyć uroków pruskiej dyscypliny wojskowej. Następnie szlakiem rowerowym R-10 dotrzemy wśród lasów do Międzyzdrojów. Po zwiedzeniu tego kurortu można inną trasą (szlak niebieski lub czerwony) powrócić do Świnoujścia. Przed końcem wycieczki warto odwiedzić atrakcyjną wyspę Karsibór i odpocząć nieco w tamtejszej ptasiej ostoi, Karsiborska Kępa.
Do zobaczenia.