Właściwie to fotograficzna rapsodia. Zdjęcia wykonałem wczoraj i wyjątkowo podczas deszczu. Ziemia w Wielkopolsce potrzebuje jednak jeszcze więcej deszczu, a tu dzisiaj słoneczny dzień. Niektóre moje ubrania nie wyschły jeszcze do teraz. Spójrzcie, jak wygląda piękny botaniczny świat, gdy dłużej pada. 1. Najpierw zielone owoce magnolii, ciekawie kształtne i wydłużone. 2. Żółta malwa. Krople deszczu…
Miesiąc: lipiec 2022
Pola Łubianki
W lipcu i sierpniu możemy i będziemy mogli zaobserwować piękne pola. Ich uroda karmi ludzkiego ducha, pozwala odpocząć i nabrać sił. Słowa te odnoszą się jakoś szczególnie do ludzi zmęczonych, zestresowanych, szukających odetchnienia od swoich kłopotów lub osób im bliskich. Dla rolników tegoroczny lipiec jest suchy. To mogło przyprawić o ból głowy. Bez deszczu trudno…
Pajęcze inspiracje
Patrząc ostatnio na pajęczyny zrozumiałem, że ludzie nie mogą czuć się twórcami wielu pomysłów, które tak bez mrugnięcia oka przypisywane człowiekowi. są W każdym razie, czy na pewno wymyślił je on sam, tj. w 100%. Pomimo sporych osiągnięć Homo sapiens, cały czas przy kolejnych wynalazkach może on korzystać z natury. Jest tak bardzo złożona, a…
Do Kołobrzegu
Wczoraj udostępniłem post o początkach Parsęty, która jako malutki strumyczek rozpoczyna swój bieg ku morzu na południu Pomorza. A uchodzi do Bałtyku, w Kołobrzegu. Mieszkańcy tego miasta i jego goście mogą oglądać ostatni odcinek tej rzeki spacerując tuż obok. Po lewej stronie biegu Parsęty znajduje się źródełko ze słoną wodą. Nie nadaje się ona do…
Źródliska Parsęty
Jedną z największych pomorskich rzek jest Parsęta. Ma ona ok. 139 km. długości. Swój bieg rozpoczyna w okolicach miejscowości Parsęcko, niedaleko Szczecinka, a kończy wpływając do Bałtyku w Kołobrzegu. Słowo „około” użyte przy określeniu długości rzeki wzięło się stąd, że w obecnym dość suchym klimacie środkowej Polski, nie wszystko jest takie pewne. Także w naszym…
Krajobrazy Ziemi Szczecineckiej
Szczecinek jest sporym miastem leżącym w południowej części Pomorza, niezbyt daleko od Piły. Samo miasto, jak i otaczające je ziemie, są do dziś atrakcyjne na swój naturalny sposób. Właśnie natura. Lasy, jeziora, rzeki, pola i łąki. Wszystko takie bujne. Porównując z Wielkopolską, więcej tam wzniesień, sporo kamieni, krajobraz urozmaicony. Dlatego przedstawiam dziś galerię zdjęciową o…
Rosną w piasku
Piaszczyste nadbałtyckie plaże, szczególnie te szerokie, są atrakcyjne przede wszystkim dla ludzi. Botanicznie zaś pozostają ubogie. Zazwyczaj dopiero w krańcu plaży, wydmy zaczyna porastać raczej skromna roślinność. Skromna, bo jest jej niewiele i mniejsza, niż inne okazy rosnące w bardziej sprzyjającym środowisku życia. Być może właśnie z tych względów plaże nadmorskie niekiedy kojarzą się z…
Góry nad polskim morzem
Myślę o nadmorskich klifach. Moje ulubione leżą na wyspie Wolin pomiędzy Międzyzdrojami, a Wisełką. Te należą do Wolińskiego Parku Narodowego. Są piękniejsze, niż klify na Hawajach, gdzie na wyspie Molokai dochodzą do 1010 m wysokości ponad poziom wody. Wolińska faleza jest dostępna od dołu, można sobie przejść także z góry, a na Hawajach właściwie tylko…
Bagno Kusowo
Po usłyszeniu słowa bagno zazwyczaj włącza się w umyśle tryb: „uwaga, niebezpieczeństwo. Nie idź tam”. Tymczasem tytułowe bagno jest całkiem bezpieczne, chyba że ktoś wpadnie na pomysł, by sprawdzić, czy utonie. Dlaczego akurat Bagno Kusowo? W ubiegłym roku w informacji turystycznej Szczecinka usłyszałem o tym mokradle jako o wyjątkowej tamtejszej atrakcji turystycznej. To torfowiskowy rezerwat…
Pałac w Kobylnikach
Kobylniki są małą wsią położoną dziś w gminie Obrzycko i w województwie wielkopolskim. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1218 r., gdy była własnością Cystersów z Łekna. Pałac w Kobylnikach został zbudowany w 1886 roku dla Tadeusza Twardowskiego. Według innych źródeł, miał to zdarzyć się w 1887 roku. Jest w stylu neorenesansowym. To skomplikowana budowla…