Skip to content
Menu
Fotowędrownik
  • Kontakt
  • Newsletter
  • O mnie
  • Podziękowania
  • Współpraca
Fotowędrownik

Miesiąc: lipiec 2022

Deszczowa rapsodia

Opublikowano 31 lipca 20223 marca 2025

Właściwie to fotograficzna rapsodia. Zdjęcia wykonałem wczoraj i wyjątkowo podczas deszczu. Ziemia w Wielkopolsce potrzebuje jednak jeszcze więcej deszczu, a tu dzisiaj słoneczny dzień. Niektóre moje ubrania nie wyschły jeszcze do teraz. Spójrzcie, jak wygląda piękny botaniczny świat, gdy dłużej pada. 1. Najpierw zielone owoce magnolii, ciekawie kształtne i wydłużone. 2. Żółta malwa. Krople deszczu…

Pola Łubianki

Opublikowano 30 lipca 202222 kwietnia 2025

W lipcu i sierpniu możemy i będziemy mogli zaobserwować piękne pola. Ich uroda karmi ludzkiego ducha, pozwala odpocząć i nabrać sił. Słowa te odnoszą się jakoś szczególnie do ludzi zmęczonych, zestresowanych, szukających odetchnienia od swoich kłopotów lub osób im bliskich. Dla rolników tegoroczny lipiec jest suchy. To mogło przyprawić o ból głowy. Bez deszczu trudno…

Pajęcze inspiracje

Opublikowano 30 lipca 202213 marca 2025

Patrząc ostatnio na pajęczyny zrozumiałem, że ludzie nie mogą czuć się twórcami wielu pomysłów, które tak bez mrugnięcia oka przypisywane człowiekowi. są W każdym razie, czy na pewno wymyślił je on sam, tj. w 100%. Pomimo sporych osiągnięć Homo sapiens, cały czas przy kolejnych wynalazkach może on korzystać z natury. Jest tak bardzo złożona, a…

Do Kołobrzegu

Opublikowano 29 lipca 202222 kwietnia 2025

Wczoraj udostępniłem post o początkach Parsęty, która jako malutki strumyczek rozpoczyna swój bieg ku morzu na południu Pomorza. A uchodzi do Bałtyku, w Kołobrzegu. Mieszkańcy tego miasta i jego goście mogą oglądać ostatni odcinek tej rzeki spacerując tuż obok. Po lewej stronie biegu Parsęty znajduje się źródełko ze słoną wodą. Nie nadaje się ona do…

Źródliska Parsęty

Opublikowano 29 lipca 202222 kwietnia 2025

Jedną z największych pomorskich rzek jest Parsęta. Ma ona ok. 139 km. długości. Swój bieg rozpoczyna w okolicach miejscowości Parsęcko, niedaleko Szczecinka, a kończy wpływając do Bałtyku w Kołobrzegu. Słowo „około” użyte przy określeniu długości rzeki wzięło się stąd, że w obecnym dość suchym klimacie środkowej Polski, nie wszystko jest takie pewne. Także w naszym…

Krajobrazy Ziemi Szczecineckiej

Opublikowano 27 lipca 202222 kwietnia 2025

Szczecinek jest sporym miastem leżącym w południowej części Pomorza, niezbyt daleko od Piły. Samo miasto, jak i otaczające je ziemie, są do dziś atrakcyjne na swój naturalny sposób. Właśnie natura. Lasy, jeziora, rzeki, pola i łąki. Wszystko takie bujne. Porównując z Wielkopolską, więcej tam wzniesień, sporo kamieni, krajobraz urozmaicony. Dlatego przedstawiam dziś galerię zdjęciową o…

Rosną w piasku

Opublikowano 27 lipca 20226 marca 2025

Piaszczyste nadbałtyckie plaże, szczególnie te szerokie, są atrakcyjne przede wszystkim dla ludzi. Botanicznie zaś pozostają ubogie. Zazwyczaj dopiero w krańcu plaży, wydmy zaczyna porastać raczej skromna roślinność. Skromna, bo jest jej niewiele i mniejsza, niż inne okazy rosnące w bardziej sprzyjającym środowisku życia. Być może właśnie z tych względów plaże nadmorskie niekiedy kojarzą się z…

Góry nad polskim morzem

Opublikowano 26 lipca 202222 kwietnia 2025

Myślę o nadmorskich klifach. Moje ulubione leżą na wyspie Wolin pomiędzy Międzyzdrojami, a Wisełką. Te należą do Wolińskiego Parku Narodowego. Są piękniejsze, niż klify na Hawajach, gdzie na wyspie Molokai dochodzą do 1010 m wysokości ponad poziom wody. Wolińska faleza jest dostępna od dołu, można sobie przejść także z góry, a na Hawajach właściwie tylko…

Bagno Kusowo

Opublikowano 26 lipca 20221 grudnia 2023

Po usłyszeniu słowa bagno zazwyczaj włącza się w umyśle tryb: „uwaga, niebezpieczeństwo. Nie idź tam”. Tymczasem tytułowe bagno jest całkiem bezpieczne, chyba że ktoś wpadnie na pomysł, by sprawdzić, czy utonie. Dlaczego akurat Bagno Kusowo? W ubiegłym roku w informacji turystycznej Szczecinka usłyszałem o tym mokradle jako o wyjątkowej tamtejszej atrakcji turystycznej. To torfowiskowy rezerwat…

Pałac w Kobylnikach

Opublikowano 23 lipca 20226 marca 2025

Kobylniki są małą wsią położoną dziś w gminie Obrzycko i w województwie wielkopolskim. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1218 r., gdy była własnością Cystersów z Łekna. Pałac w Kobylnikach został zbudowany w 1886 roku dla Tadeusza Twardowskiego. Według innych źródeł, miał to zdarzyć się w 1887 roku. Jest w stylu neorenesansowym. To skomplikowana budowla…

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Next
©2025 Fotowędrownik | Powered by SuperbThemes