To unikalne miasto leży nad Wisłą, w województwie świętokrzyskim. Rozciąga się na siedmiu wzgórzach, stąd nazywa się je „małym Rzymem”. Wzgórza te są porozcinane lessowymi wąwozami z najbardziej znanym Wąwozem św. Jadwigi. Położenie miasta jest wyjątkowo malownicze.
Najstarsza część Sandomierza wznosi się nad skarpą wyniesioną ponad otaczający je teren. Stare Miasto słusznie zostało wpisane do krajowego rejestru zabytków. Moim zdaniem, ze względu na oryginalność, wyjątkowość staromiejskiej zabudowy Sandomierza i okolicznej przyrody zasługują one na wpis na Listę Światowego Dziedzictwo Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Niedaleko Sandomierza rozciągają się niepozorne, ale za to najstarsze geologicznie polskie góry, Góry Pieprzowe. Zostały wypiętrzone ok. 500 mln. lat temu. Przez naukę geograficzną nie są kategoryzowane jako góry, bo przez swoje setki lat zostały znacznie wyrównane.
Wymienię jeszcze kilka pozostałych tamtejszych atrakcji szeregując je od Rynku:
– Ratusz i mieszczańskie kamienice na Rynku,
– Podziemna Trasa Turystyczna „Lochy Sandomierskie”,
– gotycka Katedra pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z przechowywanymi w skarbcu relikwiami Krzyża Świętego oraz przywilejem II lokacji miasta z 1286 roku,
– Brama Opatowska z XIV wieku,
– Zamek Kazimierzowski z XIII wieku,
– Dom Długosza,
– Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej,
– koniecznie rejs statkiem po Wiśle (panorama Sandomierza i Gór Pieprzowych).
Do zobaczenia.