Korzystając z formuły komentowania postów na grupach facebookowych rozmawiałem z różnymi ludźmi. Ostatnie kontakty zainspirowały mnie do przygotowania subiektywnego poradnika o fotografowaniu króliczków. Porady, czy przemyślenia, zamieszczone w nim można wykorzystać również w odniesieniu do innych zwierząt domowych, a nawet hodowlanych. Będąc chłopakiem pomagałem w hodowli królików, a po 20-tu może latach przywitaliśmy w domu…
Miesiąc: październik 2020
Złota polska jesień
Dość często zaglądam do poznańskiego Ogrodu Botanicznego UAM. Od jakiegoś czasu jest on otwarty dla publiczności w dni powszednie między godzinami 10, a 17-tą, a w soboty i niedziele od 9-tej do 17-tej. Uwaga ma remonty w niektórych miejscach Ogrodu. Zainteresowani mogą śledzić szczegóły na ten temat na stronie internetowej Botanika http://www.obuam.robia.pl/. Osoby odwiedzające w…
Z Nowego Tomyśla
Nieco ponad tydzień temu pojechałem pociągiem z Poznania do Nowego Tomyśla. Zabrałem ze sobą rower. Tak więc Nowy Tomyśl drugi już raz stał się punktem zero mojej wyprawy rowerowej do Poznania. Wybrana trasa z reguły nie pokrywa się z wyznaczonymi szlakami rowerowymi. Chciałem przekonać się, jak będzie. Z zabytkowej stacji kolejowej dojechałem do pierwszej szosy….
Muzeum Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu
Pełna jego nazwa brzmi Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu. Jest ono oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. To jednostka samorządu województwa wielkopolskiego. Starosta Wielkopolski, ale i burmistrz Nowego Tomyśla mogą być z niego dumni. Zadziwia, że na niedużym obszarze zgromadzono tak wiele atrakcyjnych eksponatów. Dla mnie najbardziej wartościowymi okazami są…
Grzyby po drodze
Jadąc rowerem do poznańskiego Ogrodu Botanicznego UAM tuż obok drogi rowerowej, a dalej samochodowej, trafiłem na zagrzybione rewiry. Właściwie był to trawnik. Obecność grzybów w takim miejscu świadczy o nieprzeciętnych zdolnościach tych organizmów. Ani to rośliny, ani zwierzęta. Biolodzy mówią o nich, że to osobne królestwo żyjących stworzeń. Mnie ucieszył po prostu ich widok, a…
Dzień Nauczyciela
W 2020 roku Dzień Nauczyciela przypada 14 października. Nazywany jest też Dniem Edukacji Narodowej. Piękna to i szczególna nazwa. Wiedząc w praktyki jak to jest z ich pracą, składam wszystkim nauczycielom najpiękniejsze życzenia, aby byli szczęśliwi, docenieni oraz dopisywało im zdrowie. Wspominam przy tym niektórych moich nauczycieli i dziękuję za wyświadczone dobro, pasję oraz wytrwanie….
Grzybowe poszukiwania
W tym roku jakoś nie miałem jeszcze szczęścia znaleźć borowika lub kozaka, albo chociaż podgrzybka. Na razie. Za to były muchomory, huby, sowy i kozia broda. To dobre dla fotografowania. Na jednym z załączonych zdjęć widać kanie obgryzione przez jakieś zwierzę. Na innym widać jesienny kwiatek. W porze wysypu grzybów jadalnych najchętniej zbierał bym je….
Wykopki w Szreniawie
Przedstawiam fotorelację z ostatniej imprezy zorganizowanej przez Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, zatytułowanej Wykopki w muzeum. Odbyła się ona 3 i 4 października 2020 roku. Wszystko zaczęło się na polu ziemniaczanym. Tam czekały ziemniaki, pyry i kartofle. Publiczność okazała się najbardziej przychylna pyrom. Po wykopkach można było zjeść pyry z gzikiem lub…
Kwiaty i motyle
Prócz interesujących imprez, wystaw, czy żywych zwierząt, w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie można zobaczyć też kwiaty. Obecnie kwitną zimowity i dalie. Jeszcze krzątają się wśród nich pszczoły i motyle, jak na przykład te uwiecznione na zdjęciach rusałki: pawik i admirał. Do zobaczenia.
Jabłka z tej ziemi
Według mnie jabłka śmiało mogą startować w konkursie na najsmaczniejszy owoc. Ich szanse oceńcie sami. Poza tym są piękne, przepiękne. Te na moich zdjęciach rosną lub rosły w sadzie należącym do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Do zobaczenia.