Na zdjęciu zrobionym rankiem przy gęstej mgle widać kontury Kościoła pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Z prawej strony zdjęcia przedziera się słońce. Na razie jest tylko okrągłym rozjaśnieniem. Kościół ten został wzniesiony najprawdopodobniej z 1222 roku. Według tradycji na tamtejszym wzgórzu miał głosić kazania św. Wojciech. W czasie okupacji hitlerowskiej świątynia była jednym z dwóch…
Miesiąc: wrzesień 2023
Do Wolsztyna
To spore miasto położone w zachodniej Wielkopolsce. Choć jego historia sięga XII wieku, to nie ma w nim bardzo starych zabytków. Dziś Wolsztyn najczęściej kojarzony bywa z parowozami i z „Paradami Parowozów”. Moja wycieczka miała jednak szerszy zakres. I od razu zdradzę, to co mógłbym powiedzieć na końcu, że miasto jest zadbane oraz z atrakcjami….
Dzikie gęsi
Dzikie, czyli nie hodowane przez ludzi. Od września do listopada widać ich gromady lecące w kluczach na niebie. Takie przeloty wyprzedza charakterystyczny gęgający odgłos. Ale, ale. Ostatnio nad J. Wolsztyńskim tylko jedna jedyna gąska skubała sobie trawę. Wyglądała na gęś gęgawę, który to gatunek jest przodkiem gęsi domowej. Zdziwiło mnie, bo była sama. Nie wyglądało,…
Nad jeziorami teraz żółto
Bo pod koniec września ozdabiają świat wysokie żółte kwiaty. Rzecz jasna nie wszędzie tak jest. Niestety nazwa tego kwiecia ukryła się przede mną, więc nie mogę jej podać. Zdjęcia zrobiłem nad Szachtami Junikowskimi w Poznaniu. Warto zaglądać nad jeziora, rzeki i łąki. Do zobaczenia.
AI, jak to jest?
O wielu rzeczach nie wiem, nie wiemy, a czasami nawet nie przeczuwamy. Czy nie jest tak jak w przypadku tej sowy ze zdjęcia tytułowego. Zdaje się zabawna, ale jak jest z nią naprawdę. Można pomyśleć. Wygląda na to, że różne rodzaje sztucznej inteligencji faktycznie już od dawna funkcjonują. Są tańsze od ludzi i zastępują pracę…
Pałac w Pawłowicach na początku jesieni
Pawłowice są wsią położoną w gminie Krzemieniewo, ok. 13 km na wschód od Leszna, a ok. 80 km na południe od Poznania. Warto tam powracać, co sam czynię. Obecnie najlepiej takie odwiedziny zaplanować na nieco późniejszą jesień, kiedy liście drzew nabiorą barw, a niektóre opadną na ziemię. Wtedy łatwiej zadziała piękno, a niektórzy powiedzą magia,…
Dzwon Zygmunta z Katedry Wawelskiej
To chyba najsłynniejszy polski dzwon. Do 1999 roku był największym dzwonem w naszym kraju, za licheńskim Dzwonem Maryja Bogurodzica. Dzwon Zygmunt został ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Koszt jego wykonania wyniósł 3000 ówczesnych złotych. Odlano go w 1520 roku pod kierownictwem ludwisarza z Norymbergi, Hansa Behema. Zawieszono rok później w Wieży Zygmuntowskiej Katedry. Od…
Piastowski wódz i jego wojowie
Mimo upływu lat cały czas trwają na wiernej służbie. Chodzi mi o wielkie, bo kilkumetrowej wysokości postacie z drewna stojące na straży z prawej strony drogi dojazdowej do Dziekanowic i Ostrowa Lednickiego. Tuż za skrętem z szosy nr 194. Niejako zapowiadają prastare piastowskie gniazdo na Ostrowie Lednickim. Gm. Łubowo, powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie. W 2…
Retro show w Szreniawie 2023.
To duża impreza plenerowa, która odbyła się w ubiegłą niedzielę w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie, niedaleko Poznania. Podobne wydarzenia odbywały się corocznie w środku albo w drugiej części września. Każde z nich jest inne. W 2023 roku przyszło chyba najwięcej publiczności. Sprzyjała temu słoneczna i ciepła, jak na ten…
„Lato, lato, zostań tu”
To słowa ze starej piosenki „Czerwonych gitar” pt. „Lato, lato”. Żeby sobie je przypomnieć, warto wysłuchać całego utworu. Są prawie na jego końcu. Obecnie mamy ostatni tydzień astronomicznego lata. Nieco fotek z Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, aby „udokumentować” ten tegoroczny jeszcze gorący wrześniowy czas. Do zobaczenia.