Miesiąc: grudzień 2022
Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu
Dla mnie jest on najpiękniejszym ogrodem botanicznym w Polsce. W dalszym ciągu wstęp do niego pozostaje bezpłatny. Obecnie można tam przyjść także zimą. Ma najprzeróżniejsze walory. Wielu osobom po prostu dodaje sił i wytchnienia. Stąd tyle moich postów o Botaniku, które zamieściłem na blogu i równie dużo zdjęć udostępnionych na FB. Po Waszych komentarzach sprzed…
Legenda o początkach ludzi odc. 4
Przemiany Poprzednio pisałem o mniej znanym ludzie, który osiedlił się gdzieś na terenie dzisiejszej środkowej Europy. Nazwano ich Sklawinami. Były to plemiona nastawiono pokojowo. Zmienili swój tryb życia z wędrownego na osiadły. Z czasem z lichych polan leśnych, na których początkowo zamieszkiwali, rozszerzyli swoje areały o spore połacie wykarczowanego lasu. Wtedy liczba ich stopniowo wzrastała….
Morze jurajskie i skałki
W okresach geologicznych jury i kredy, na terenie dzisiejszej Polski było ciepłe i względnie płytkie morze podzwrotnikowe (160-65 mln. lat temu). Wyspą były wtedy tereny dzisiejszego Bałtyku.W tym morzu żyło wiele różnych stworzeń, jak koralowce, amonity, belemnity, ramienionogi, jeżowce. Po śmierci zwierzęcia jego szkielet wapienny opadał na dno. Po milionach lat na dnie leżało nieskończenie…
Ostatnio na Dębinie
Myślę o Parku Leśnym Dębina w Poznaniu. Zajmuje on rozległy teren w okolicach lewego brzegu Warty w poznańskiej dzielnicy Wilda, przy Osiedlu Dębiec. To las łęgowy z warciskami i pozostałościami starodrzewu dębowego i innego. Dębina ma status użytku ekologicznego. Jest lasem najbardziej zbliżonym przyrodniczo do najstarszych tamtejszych lasów z czasu, zanim jeszcze wybudowano Poznań. Gdy…
Dobre życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i lepszego 2023 roku.
Oby nigdy nie zachodziło nad Wami słońce, a jeśli zdarzą się nieszczęścia albo smutki – Gwiazda pomagała rozświetlając szczęśliwe drogi.
Śryżowe wyspy, czyli prakry
Są to właściwie zaczątki lodowe na rzece. Inaczej pierwsza faza tworzenia się kry na wodzie płynącej. Jeśli spacerujemy przy rzece albo spoglądamy na nią z mostu, zobaczymy takie jasne krążki na obwodzie unoszone z nurtem wody. W terminologii glacjologicznej nazywane są śryżem. Puszczając wodze wyobraźni, wyglądają one jak duże liście wiktorii królewskiej, rośliny znanej właściwie…
Pamięć
Nie tak dawno temu przeczytałem książkę autorstwa dwóch neurologów amerykańskich Deana i Ayeshy Sherzai o sposobie na chorobę Alzheimera. Oboje z tych lekarzy miało dziadków z tą chorobą, na którą za życia dziadków nie znaleźli antidotum. Stało się to impulsem do lekarskich poszukiwań. Po pewnym czasie doszli do wniosku, że leki na Alzheimera nie są…
Mroźna trasa
Dziś kilka zdjęć fotograficznych z okolic wolnych od miejskich zanieczyszczeń. Bo ostatnimi dniami dla Poznania można było znaleźć informacje o dużych stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. Warto zadbać o swoje zdrowie. Prezent dla siebie samego i innych, jak znalazł. Odpowiednimi miejscami będą lasy, jeziora, albo nawet łąki nadwarciańskie, jak w przypadku prezentowanych fotek. Wystarczy, że w…