Podpatrywałem ostatnio kilka młodszych wiewiórek. Mniejsze to i bardziej ufne, porównując z dorosłymi. Ale wiewiórcze dzieci i młodzież teraz jakby rzadziej bawiły się goniąc jak szalone. Częściej wyszukiwały czegoś dobrego do zjedzenia, no i zajadały się. Albo znalazłszy smakołyk zanosiły go gdzieś, może do dziupli lub zakopywały na trudniejszy czas. Gdy mnie zauważyły lub tylko…
Miesiąc: wrzesień 2022
Zagadka kwiatowa
Od jakiegoś czasu na grupach FB publikuję różne zagadki. Myślę, że cały otaczający nas świat jest intrygujący, tym bardziej, jak mu się bliżej przyjrzeć. Zatem będzie opis z zapytaniem oraz niewielka galeria fotograficzna. Następnego dnia podam prawidłową odpowiedź. Miłej zabawy. Co to za kwiat? Ten kwiat w naszym kraju w stanie dzikim rośnie w niższych…
Pałac Mielżyńskich w Pawłowicach, gm. Krzemieniewo, powiat leszczyński.
To arcydzieło architektury klasycystycznej. Pałac zaczęto budować na polecenie Maksymiliana Mielżyńskiego w 1781 roku, a zakończono w 1795 roku. Fundator ten pełnił urząd pisarza wielkiego koronnym. Projekt pałacu jest autorstwa wrocławskiego i berlińskiego architekta, Carla Gotharda Langhansa. To ten sam, co zaprojektował i budował słynną Bramę Brandemburską w Berlinie. Nad wykonaniem wnętrz pałacowych czuwał pracujący…
Zakamarki wokół Pałacu w Rogalinie
Kilka już razy publikowałem posty o Pałacu Raczyńskich w Rogalinie. Wybudowano go w drugiej połowie XVIII wieku w stylu późnobarokowym, a później zmodernizowano w duchu klasycystycznym. Ta siedziba rodu Raczyńskich jest dziś jedną z najokazalszych rezydencji w Polsce. Obok niej wspaniały malowniczy park w stylu angielskim oraz unikalny ogród francuski. Tym razem prezentuję zdjęcia fotograficzne…
Pokazy weekendowe w Szreniawie
Ściślej w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, niedaleko Poznania. Dzisiaj odbyły się tam specjalne pokazy przygotowania ciasta i wypieku chleba. W zabytkowych piecach chlebowych. Wypiek poprowadził mistrz piekarski, Damian Nowak z Piekarni Wiejskiej w Zębowie. Nie mogłem powstrzymać się przed sfotografowaniem tych wyjątkowych chlebów i ich twórcy. Cały czas jeszcze widzę te…
Zamek Bolczów, dolnośląskie.
Właściwie ruiny średniowiecznego zamku z późniejszymi modernizacjami. To zamek górski wkomponowany w otaczające skały. Wybudowano go na granitowym spłaszczonym występie skalnym na wysokości 561 m. n. p. m. Część Rudaw Janowickich, czyli gór nieco na uboczu. Zamek leży pośród lasu. Wszystkie te cechy nadają mu wyjątkowości, charakteru. Chce się tam trafić. Charakterystyczne położenie wśród natury…
Pierwszy dzień jesieni
Dzisiaj, tj. 23 września, w naszej strefie klimatycznej mamy pierwszy dzień jesieni. Ostatnio pojawiły się chłodniejsze dni i noce, więcej pada deszczy. Zdjęcia fotograficzne przedstawiają ten czas. Zostały wykonane w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Będąc tam miałem wrażenie, że natura właśnie zmienia się w swoiście jesiennym stylu. Spójrzcie sami. Najlepiej obejrzeć ją w realu….
Gra na dnie Warty
Najpierw kilka słów, gdzie. W Luboniu-Lasku. Jeżeli zejść nad Kocie Doły od strony Parku Siewcy, to spacerując wzdłuż brzegu tego starorzecza trzeba dojść na drugi jego koniec. Za ostatnią schodzącą ulicą Lubonia jest mostek. Dookoła niego podmokłości, a wśród nich np. sarny. Idąc dalej widać gęsto zarośnięty obszar. Spojrzawszy uważnie można zobaczyć bramki do gry…
Podmokłości przy drodze
W naszym pędzącym świecie, tak mógłby brzmieć podtytuł tej opowiastki. Sztuka niedostrzegania, to inna propozycja. A także, W poszukiwaniu Sahary. A co tu w końcu chodzi? Inspiracja do dzisiejszego postu zrodziła się z komentarzy jednego z czytelników do poprzedniej mojej publikacji. W odpowiedzi na nie starałem się pomóc w dotarciu do tzw. Sahary Lubońskiej. Z…
Syzyf z Puszczy Noteckiej
Warto przypomnieć sobie Syzyfa z mitologii greckiej. Dziś określenie „syzyfowa praca” oznacza ciężką, niemal niemożliwą do wykonania i bezcelową pracę. Nie ma ona końca oraz szansy powodzenia. Jednak mitologiczny Syzyf jest też symbolem ludzkiej wytrwałości i heroizmu, a nawet walki o ludzką godność. Dlatego dziś przedstawiam Pawła Jechalika, gospodarza, ale i sołtysa, ze wsi Mężyk…