Dzisiejszy wietrzyk strącał kolejne żołędzie z rogalińskich dębów. Rzadko które trwały jeszcze na gałęziach. Miałem szczęście do grzybów. Z reguły niejadalne czubajeczki. Podobne go smacznej kani. Towarzyskie. Jadalne tylko te żółto-pomarańczowe, jeśli trafią się młode okazy. Żółciaki siarkowe. Pojawiły się nieznane nowe rośliny. Warta pełna jest wody, ale nie wylewa. Z kwiecia zdarzają się wrotycze,…
Miesiąc: wrzesień 2024
W Rudawach Janowickich
Wchodziłem z Janowic Wielkich. Po drodze Zamek Bolczów. Na fotkach szlaki na Krzyżną Górę, sam szczyt i widoki z niego. Rudawy Janowickie to niezbyt wysokie, lesiste góry położone niedaleko Jeleniej Góry. Jeszcze piękniejsze w zbliżającym się czasie złotej jesieni. Do zobaczenia.
Retro Show w Szreniawie 2024 r.
28 i 29 września br. w Szreniawie, niedaleko Poznania, odbywa się flagowa impreza organizowana przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Kiedyś miała w nazwie dodatek: Jesień w domu i zagrodzie, dzięki któremu chyba można lepiej zrozumieć, co tam się dzieje. Wstęp bezpłatny. Byłem dzisiaj, a jutro program zapewne jeszcze bogatszy. Od wejścia do Muzeum…
Syzyf z Mężyka i powodzie
Chodzi o Pawła Jechalika, gospodarza i sołtysa ze wsi Mężyk, nazywanego Syzyfem z Puszczy Noteckiej, wielkopolskie. W wieku 72 lat siłą swoich mięśni, niemal bez pomocy innych, zaczął kopać rów między jeziorami Zdręczno i Górnym. Miał wózek do wywożenia ziemi, którego przepychał z urobkiem po zbudowanych przez siebie torach. Wieli drwiło z niego. Po 11…
Susza w czasie powodzi
Kilka dni temu oglądałem mapę IMiGW. Widać, że stany alarmowe rzek na Odrze i części jej dopływów zostały znacznie przekroczone. Powódź 2024 r. Na tej samej mapie zaznaczono również obszary tzw. suszy hydrologicznej obejmujące przeważające obszary naszego kraju. Wiedziony chęcią sprawdzenia, odwiedziłem Puszczę Notecką. Rosną w niej ogromne lasy. Rozległe tereny wydmowe. Przyjechałem do wsi…
Jesienny Botanik w Poznaniu
Na dzisiejszy post składają się zdjęcia fotograficzne z moich ostatnich wizyt w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Sprawozdań ciąg dalszy. Dalie kwitną od kilku tygodni. Motylek na wonnym krzewie. Znane nam dyniowate. Ten żółciejący listek spadł na skutek braku deszczów w Wielkopolsce. Gdyby ktoś zechciał przypomnieć sobie zabawy z dzieciństwa. Owoce miłorzębu dwuklapowego i mrówka….
Kościół w Żelechowie, lubuskie.
Szachulcowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa. Prawie cały z drewna. Wybudowano go w 1648 roku. Gm. Łagów, powiat świebodziński. W Żelechowie warto zobaczyć jeszcze neorenesansowy pałac z 2 połowy XIX wieku i park dworski. Dobrej niedzieli.
Kłodzko przed powodzią 2024 r.
Kłodzko jest jednym z najpiękniejszych miast, jakie dane mi było odwiedzić. Do zobaczenia.
Chmurnie nad morzem
Długo u nas nie padało. Mieliśmy upalny wrzesień, podobny do lipca. Od ubiegłego poniedziałku ochłodziło się. Spadły deszcze. Ziemia tego potrzebowała. Gdyby mogła się wypowiedzieć, byśmy usłyszeli na ten temat. Wspomnieniowo prezentuję Wam zdjęcia wakacyjne znad morza. Trafiały się także deszczowe i pochmurne dni. Zmienna aura ma swoje plusy i minusy. Miliardy mieszkańców naszej planety…
Na moście nad Rurzycą
Rurzyca jest leśną rzeką, dopływem Gwdy. Niedaleko stacji PKP Płytnica, wielkopolskie, wchodzimy do rezerwatu przyrody „Wielkopolska Dolina Rurzycy”. Uroda dzikiej przyrody. Cisza i spokój. Jeszcze trochę drogą i dochodzi się do sporego mostu nad Rurzycą. Ja tam trafiłem w upalny słoneczny dzień. Żeby znaleźć dobre ujęcia zszedłem na dół ku rzece. Z jednej strony przy…