Pierwsze umocnienia obronne na miejscu dzisiejszych ruin Zamku Ogrodzieniec postawiono na początku XII wieku, za czasów panowania Bolesława Krzywoustego (drewniane). Prawdopodobnie zostały one zniszczone w wyniku najazdu tatarskiego. Na polecenie Kazimierza Wielkiego wzniesiono tam zamek kamienny (pierwsza połowa XIV wieku). Późniejsze jego losy są skomplikowane. Zamek przechodził przez wiele „rąk”. W XVI wieku Seweryn Boner…
Miesiąc: czerwiec 2023
Polne i nadjeziorne kwiaty
Koniec czerwca 2023 r. to susza w Wielkopolsce. Wielekroć zapowiadane u nas burze i opady deszczu w większości zaistniały jedynie w prognozach pogody. Jednak zboża powoli dojrzewają, a obok przeróżne kwiecie. Na jednym miejscu kwitnie facelia (ta liliowa). „Towarzyszą” jej rumianki i maki. Maki wśród dojrzałych rzepaków i traw. Wyspa maków na brzegu dojrzewającego zboża….
Jarosławieckie jezioro.
Jest to nieduże jezioro polodowcowe położone na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wokół niego rosną lasy. Najbliżej do jeziora jest z Rosnówka, może kilometr odległości. Ścieżka do jeziora wiedzie wśród drzew. Przedwczoraj nie było tam komarów lub meszek. Także kleszczy. Szliśmy znana trasą niemal w samo południe. W jeziorze więcej było rybek, niż ludzi. Malutkich rybek…
Malborskie zamczysko
Budowę Zamku w Malborku rozpoczęto w 1280 roku. Był on siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, jak i władz Prus Zakonnych do 1457 roku. Rezydencją królów Polski pozostawał w latach 1457-1772. Malborski zamek kilkukrotnie niszczono i kilkukrotnie też restaurowano na nowo. W 1997 roku Zamek w Malborku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.Dziś jest…
Współczesne tabu
Myślę o pamięci, że wraz z wiekiem raczej pogarsza się. I co z tym zrobić. Galeria zdjęć mogłaby stać się fotograficznymi skarbami pamięci, czyli zdjęciami zgromadzonymi przez kogoś i pomagającymi mu w trudnych chwilach. Wraz ze „starzeniem się” całych nawet społeczeństw jest coraz więcej ludzi chorujących na demencję lub chorobę Alzheimera. Nie omija ona bliskiej…
Kwiaty nie boją się marketów
Bo te wyrosły na polu niedaleko dużego centrum handlowego w Poznaniu – Komornikach. Nie przeszkodził im też duży ruch samochodowy tuż obok. Na jednym było coś biedronkowatego, ale nie biedronka. Do zobaczenia.
Podolsztyńskie skałki.
Rezerwat przyrody „Sokole Góry” jest położony w pobliżu miejscowości Olsztyn k. Częstochowy, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Niedawno temu decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach jego obszar został znacznie rozszerzony, a także otulina tego rezerwatu. W rezerwacie są głównie lesiste masywy i sporo niewielkich wzniesień wapiennych oraz jaskiń. Koniecznie trzeba pochodzić po tamtejszych szlakach, skoro już…
Co dzieje się ciekawego.
Nieraz trudno znaleźć dobre informacje o interesujących nas wydarzeniach. Przyczyny tego są różne. Przy tej okazji podpowiedź do instytucji kulturalnych, do samorządu. Większe jednostki mają swoje strony internetowe. Przydałaby się atrakcyjna informacja o różnych imprezach. Jak mogłoby to wyglądać? Odpowiedź jest prosta: zdjęcia, grafika i tekst, może filmy, wywiady, podcasty. Fakt, to kosztuje sporo pracy,…
Szwajcaria Chodzieska
Czyli Chodzież i okolice z górkami i rozległymi lasami. Chodzież to piękne miasto położone między jeziorami. Województwo wielkopolskie. To dobra baza noclegowa do wyjazdów tu i tam. Na zdjęciach widać Kościół pw. św. Floriana z XV wieku (gotycki) i zabytkowe domy tkaczy (XVIII i XIX w.). Warto obejść J. Chodzieskie dookoła. Prowadzi tam trasa spacerowa….
Zamek w Olsztynie
Jest położony w mniejszym Olsztynie, tym koło Częstochowy, w województwie śląskim. Dziś to ruiny. Zdjęcia tego Zamku przedstawione w ubiegłym tygodniu na FB wzbudziły spore zainteresowanie. Dlatego dzisiaj więcej fotek. Wspomniany Olsztyn, któremu niedawno przywrócono status miasta, leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Widok ze wzgórza. Inne panoramy dookoła. Zamek położony jest na wzniesieniu ponad miastem. Pośród…