Tegoroczne lato szybko upływa. Chyba nawet zbyt szybko, prawda? Dlatego udostępniam ten post, w którym znajdziecie linki do moich poprzednich letnich publikacji o kwiatach z 2022 roku. Jest tego mnóstwo, bo też w czerwiec, lipiec i sierpień były bogate w kwietne zjawiska. Piękno tego świata może być źródłem radości, zamyślenia, przypominać o dawniejszych przyjemnych, a…
Miesiąc: sierpień 2022
Pokrętna
To nieduża rzeka o długości nieco ponad 15 km. Jest ostatnim prawym dolnym dopływem bardziej znanej Drawy. Prócz tego rzeki te mają jeszcze coś wspólnego. Obie przepływają przez jedną miejscowość, Drawiny. Pokrętna jest spiętrzona w Drawinach, w wyniku czego powstało tam jezioro otoczone ze wszystkim stron lasami Puszczy Drawskiej. W wodach tego jeziora hodowane są…
Przełom w poznańskim Botaniku
Dotyczy to oczywiście przełomu sierpnia i września. Powoli kończy się astronomiczne lato. Zawsze jednak można znaleźć tam coś ciekawego. Co zaskoczyło? Myślałem, że kwiaty powoli kończą swe dzieło. Tymczasem po przerwie na nowo zakwitły róże. Zresztą w rosarium zawsze czarują jakieś. Ale tym razem jest to fala rozkwitu, druga w tym roku, a pewnie będzie…
Mury z Trzęsacza
Nie mają one wiele wspólnego z legendarnym songiem Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury”. Ta pieśń wykonana z niedalekiego klifu nadmorskiego mogłaby wywrzeć porażające wrażenie albo… nie. Tymczasem ten post jest o ostatniej południowej ścianie kościoła, czy może raczej o mocy Bałtyku, który w ciągu kilkuset lat „zabrał” niemal 2 km wybrzeża, aż „dotarł” do starego gotyckiego…
Zamek Książ inaczej
Jakiś czas temu opublikowałem post o Zamku Książ na blogu, jak i na grupach FB. Cieszył się sporym zainteresowaniem. Dziękuję za liczne aprobujące aktywności. Tym razem przedstawiam ten wyjątkowy zabytek z jeszcze innej strony. Mam nadzieję, że ujęcie to spodoba się. Zamek Książ jest położony w granicach administracyjnych Wałbrzycha. Gospodaruje w nim „Zamek Książ w…
Rozlewiska Gwdy
Gwda jest jedną z dłuższych pomorskich rzek. Odmiennie od innych polskich rzek, płynie z północy na południe. Wypływa z południowej części J. Wierzchowo. Zaś uchodzi do Noteci, niedaleko miasta Ujście (nomen omen). Ma nieco ponad 145 km długości. Największe miasto, przez które przepływa, to Piła. Znana jest też rezerwat przyrody „Dolina Gwdy”. Tyle wiadomości natury…
W Puszczy Noteckiej
Czasami nazywa się ją również Puszczą Nadnotecką. Jest to duży obszar leśny położony między Wartą, a Notecią. Długość jej ponad 100 km, a średnia szerokość- 20 km. Z reguły są to obszary piasków i wydm, nieraz bardzo zróżnicowane wysokościowo. Potężne wały wydm tworzą istny labirynt dolin i pagórków. Rzadziej występują jeziora i rzeki. W 2004…
Na podgórskich książańskich ścieżkach
Dokładnie to w Książańskim Parku Krajobrazowym. Administracyjnie należy on do miasta Wałbrzycha. Północna część tego Parku Krajobrazowego przylega do innej miejscowości, Świebodzic. Jest to terem województwa dolnośląskiego. Niedaleko od Wrocławia, a także od najbardziej górskich rejonów Sudetów. Geograficznie to mamy do czynienia z Przedgórzem Sudeckim oraz Sudetami. Są więc tam górki i prawie górskie szlaki,…
Romantyczny Stary Książ
Czyli ruiny zamku znajdujące się dziś w administracyjnych granicach Wałbrzycha, województwo dolnośląskie. Położony na wysokiej na kilkadziesiąt metrów ponad przełomami rzeki Pełcznicy i trudno dostępny zajmuje wybitne miejsce obronne na pograniczu Pogórza Wałbrzyskiego i Sudetów Środkowych. Według badań archeologicznych prowadzonych w latach 90-tych XX wieku, na tym wzgórzu jeszcze w drugiej połowie IX i w…
Garść inspiracji nadmorskich
Dziś proponuję wybór 10 pomysłów na wypoczynek nad naszym Bałtykiem. Są zawarte w tyluż postach wybranych z ostatnich 2 lat mojej aktywności jak blogera. Mam nadzieję, że zainspirują także z myślą o wrześniu, a nawet październiku. Bo w tych miesiącach nasz Bałtyk również ma swoje niezapomniane uroki. Jego walory sprzyjają wtedy bardziej aktywnemu wypoczynkowi, a…