Te słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 1987 roku na Westerplatte mogą przypominać o młodych żołnierzach Powstania Warszawskiego. Właśnie mija 80 lat od jego wybuchu. Są ważne dla ludzi każdego czasu.
Miesiąc: lipiec 2024
Kręcone dębowe w Toruniu
W średniowiecznej Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu można zobaczyć wyjątkowe barokowe schody. Z drewna dębowego. Wykonano je w 1697 roku. Zachowane do dnia dzisiejszego. 327 lat. Wszystko to dzięki odpowiedniemu użytkowaniu oraz starannej konserwacji schodów. U ich początku znajdziemy rzeźby rzymskiej bogini Minerwy (ta bardziej okazała, po lewej) oraz lwa trzymającego tarczę (z prawej). Miały…
Słowianie i Wikingowie na Wolinie
Post dotyczy corocznie odbywających się w mieście Wolin, zachodniopomorskie, Festiwalu Słowian i Wikingów. Jest to jedna z największych w Europie średniowiecznych imprez rekonstrukcyjnych. Najważniejszym jej organizator to Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta. Mimo popularnego charakteru Festiwalu warto tam zajrzeć począwszy od korowodu uczestników do osady na wyspie Wolińska Kępa w Wolinie, a na wielkiej…
Za Mickiewiczem po Wielkopolsce
Był czas, kiedy wielkich artystów z dumą zapraszano do swoich domów, pałaców lub dworów. Mistrz Adam gościł w Wielkopolsce. Wyjątkowe święto dla gospodarzy. Na moich zdjęciach fotograficznych kilka miejsc, w których gościł Mickiewicz. Niektóre strofy „Pana Tadeusza” i inne wiersze zainspirowane były pobytami Mickiewicza w Wielkopolsce. Zachowałem układ alfabetyczny miejscowości. Choryń, własność rodowa Taczanowskich, herbu…
Ruiny z XIII wieku w Zatoniu
Obok ruin wiekowego pałacu w Zielonej Górze-Zatoniu można znaleźć o jeszcze starsze ruiny. To pozostałości dawnego kościoła pw. św. Jana z XIII wieku. Historia tego kościoła na tablicy. A na niej wyjaśnienie, jak to się stało, że do dzisiaj pozostała ruina. Na pierwszy rzut oka trudno połapać się, co to jest. Całość mocno obrośnięta roślinnością….
Nadmorska wycieczka w stylu de Coubertina.
To propozycja dla miłośników dłuższych spacerów oraz tych którym nie wystarczy opalanie się na plaży i przebywanie w jednym miejscu nad Bałtykiem. Trasa może być różna, dystans także. W zależności od upodobań i możliwości. Pogoda słoneczna, ale jeszcze lepsza będzie pochmurna. Do miejsca startu najlepiej dojechać nadmorskim autobusem. Początkowe miejsce nie jest obojętne, bo może…
Palmiarnia w Zielonej Górze
W naszym kraju nie ma wiele palmiarni. Wczoraj odwiedziłem tę w Zielonej Górze. Została otwarta w 1961 roku. Według mnie, jest ona najpiękniejszą w Polsce. Rośliny okazałe, ale przede wszystkim wspaniale wyeksponowane. To największy atut. Jest przestrzeń. Nigdzie nie trzeba się przeciskać. Na parterze, kolejnych piętrach i na ostatnim widoki są niezwykłe. Na każdym poziomie…
Piaskowe kwiaty
Niedawno na Pustyni Atacama w Chile zakwitły kwiaty, białe i fioletowe. Całe połacie. To dzięki niespodziewanym i hiperrzadkich na tych terenach deszczom. Jest tam teraz środek astronomicznej zimy. Poprzednio taki przypadek miał miejsce w 2015 roku. W podobnych nieco warunkach, na naszych piaszczystych plażach nadbałtyckich, także zakwitają kwiaty. Nie znam ich nazw. Mniej są też…
W poszukiwaniu najpiękniejszych miast 41- Zielona Góra
Pierwsze lata mojego blogowania to czas intensywnego poszukiwania interesujących polskich miast oraz ich genius loci. Zrodziło się z tego sporo postów. Dzisiejszy odcinek jest kolejnym, choć po widocznej przerwie. O wyjątkowości Zielonej Góry przekonałem się na miejscu, w realu, a nie z relacji innych ludzi. Warto wiedzieć, że Zielona Góra w nie tak dawno przeprowadzonych…
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa: a czasem była jak piorun jasny, prędki, a czasem smutny jako pieśń stepowa. A czasem jak skarga nimfy miękki. A czasem piękny, jak aniołów mowa… Aby przyleciał wszystka ducha skrzydłem. Strofa być winna taktem, nie wędzidłem”. Juliusz Słowacki „Poematy”
Na zdjęciu zabytkowe kręcone schody z biblioteki pałacowej Raczyńskich w Rogalinie, wielkopolskie. I jeszcze kilka aforyzmów dla Was. ♦ „Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela.” – Johann Wolfgang Goethe ♦ „Wszędzie szukałem spokoju i nigdzie nie znalazłem, jak tylko w kąciku z książką.” – Tomasz a Kempis ♦ „Książka…