Dziś kolejny pomysł na miłe przeżycie czasu jesienią. Jesień najczęściej ma dwa oblicza: złotej polskiej jesieni, a potem przykrej szarugi. Tymczasem niedawno spadł śnieg. Temperatury są niskie. Tak trochę zimowo. Jest biało. Lecz tu i tam pozostały barwne liście, owoce i nawet kwiaty. Wczoraj widziałem grupę młodzieży z Hiszpanii, jak z wielką radością wybiegli na…
Miesiąc: listopad 2023
Zamek w Gołuchowie przed zimą.
Pierwszy gołuchowski zamek powstał ok. połowy XVI wieku. Dzisiejsza jego postać przypomina francuskie zamki nad Loarą. Z Gołuchowem związane były różne rody, m. in. Leszczyńscy, Czartoryscy, czy Działyńscy. Dobrze, że pozostała po nich taka architektoniczna perełka i ciekawe zbiory muzealne. Dziś w Zamku mieści się Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dookoła rozciąga się niemal 150-cio…
Katedra we Wrocławiu
Właściwie i w sposób pełny nazywana jest Archikatedrą pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Położona na Ostrowie Tumskim. Uznaje się, że jej początki są starsze od Katedry Wawelskiej w Krakowie. Pierwociny preromańskie. Tuż po roku 1000-nym za sprawą księcia, Bolesława Chrobrego, powstała pierwsza świątynia katedralna. Potem były kolejne. W wyniku II wojny światowej została zniszczona…
Szpital i romantyczność.
Jestem na blogu po tygodniu przerwy. W tym czasie byłem w szpitalu i aktualnie po operacji prawej ręki. Cóż, w necie muszę zwolnić mniej więcej do marca przyszłego roku. Zresztą zobaczymy, faktycznie na jak długo. Na razie uczę się leworęczności. Nie zdziwcie się, że przez najbliższy czas zamierzam udostępniać zdjęcia z poprzednich lat. Tyle wyjaśnień…
Czubajeczki i czubajki.
Najbardziej znana jest czubajka kania, nazywana też kanią lub sową. Jadalna i bardzo smaczna. Słynne są kotlety z kani. Niektórzy po obsmażeniu kawałków kani na patelni potem je kładą w ocet. Podobnych w wyglądzie grzybów jest jednak więcej. Niektóre z nich są niejadalne, a zdarzają się trujące. Trzeba więc czujności i rozsądku. Dzisiejszy odcinek ku…
Jesienne paprocie
To bardzo stara geologicznie grupa roślin. Znam miejsca, które są gęsto nimi porośnięte. Dziś jednak nie o takich, lecz o jesiennych paprociach. Do zobaczenia.
Buki nad Jeziorem Lutomskim
Tak nazywa się rezerwat przyrody ciągnący się przy jeziorze rynnowym. Jest położony w gminie Sieraków, powiat międzychodzki, wielkopolskie. Ma ok. 55 ha powierzchni. W nim stara buczyna porastająca zbocze rynny polodowcowej. Buki mają ok. 300 lat i do 400 cm obwodu. Sporo tam jarów i wąwozów „wyrzeźbionych” przez spływające do jeziora wody. Przez ten rezerwat…
Egzotyczne miłorzęby
Egzotyczne, bo rodzina tych roślin jest zupełnie inna od powszechnie nam znanych drzew. To stary geologiczne odłam roślin powszechniejszy za czasów dinozaurów. Ich historia sięga 300 mln. lat. W mezozoiku wiele miłorzębowatych definitywnie wymarło. Dinozaury całkiem. W stanie naturalnym miłorzęby dwuklapowe występują jedynie w Chinach, a wykryto je dopiero w XX wieku. Prawdziwy relikt i…
Letnie kwiecie w listopadzie
Słoneczniki jako poplon czasami zdarzają się nawet w listopadzie. Ale obok rosły jeszcze maki, chabry i rumianki. Tak było 12.11.2020 roku, kiedy wykonałem udostępniane dziś zdjęcia fotograficzne. W tym roku zauważyłem podobne zjawisko. Nasza jesień jest dość ciepła. Dobrego dnia.
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.
To monumentalny neogotycki pałac z XIX wieku. Po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i późniejszych zniszczeniach oraz zaniedbaniach stopniowo jest odnawiany powracając do swojej dawnej formy. O zwiedzaniu go można się dowiedzieć na: https://palacmarianny.com.pl/kontakt/ Tą architektoniczną perełkę Dolnego Śląska ostatni raz odwiedziłem rok temu w okolicach Święta Niepodległości. Do zobaczenia.