Jeszcze raz ten pomysł na miłe chwile w towarzystwie. Do tego dobry jest słoneczny dzień, ale pochmurny też ujdzie. Oraz spacer i kilka godzin wolnego czasu. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, ani tracić pieniędzy, chyba że na lody albo ciastko. Jeżeli mamy blisko, to jeszcze więcej czasu dla siebie i towarzystwa. Na dowód przedstawię galerię zdjęciową…
Miesiąc: kwiecień 2023
Kłodzko na majówkę
Tym razem o jednym z moich zamierzeń. Chciałbym na kilka dni wyjechać do Kłodzka. Można powiedzieć, że Kłodzko jest stolicą Ziemi Kłodzkiej. To spora miejscowość zamieszkana przez niemal 30 tys. ludzi. Jest położona nad bystrą rzeką, Nysą Kłodzką. Pierwsze źródła pisemne o Kłodzku pochodzą z 981 roku. Skomplikowana jest jego historia. Zdjęcia fotograficzne są pamiątką…
Nadmorskie majówki
Dziś przedstawiam Wam zdjęcia fotograficzne z naszych wiosennych wyjazdów nad Bałtyk. Zdarzyły się ostatnimi laty w kwietniu lub maju. W większości są to fotki, kiedy byliśmy w Międzyzdrojach. Polecam właśnie tę porę nad morzem. Dla zdrowia i urody. Każdy z tych wyjazdów był aktywny albo nawet bardzo aktywny. Mimo nie zawsze dobrej pogody nawiedzaliśmy co…
Najwyższe organizmy
Myślę o drzewach, ale zastrzegam, że nie wszystko poznałem, czy też poznaliśmy. Ograniczę się więc do naszej planety Ziemia i dzisiejszej wiedzy. Są wątpliwości chociażby, jaka jest wysokość drzewa. Zazwyczaj podaje się ją licząc od podłoża. A przecież drzewo rozpoczyna się pod ziemią, nieraz kilka ładnych metrów w głąb. Czyli, niejako dajemy się oszukać uznając…
Focza zagadka
Foka ze zdjęcia fotograficznego to ciekawskie zwierzę. Uważnie obserwuje. Jak ta foka widzi otaczający ją świat? Odpowiedź: Po ludzku to „do góry nogami”, a po foczemu chyba „do góry płetwami”. Dziękuję za komentarze i gratuluję zwycięskiej odpowiedzi Małgorzacie Szelidze.
Spektakl tulipanów
Tulipany są tymi z kwiatów ozdobnych, które mają chyba najwięcej odmian. Rozmaitość kształtów i barw. Mówi się nawet o tulipomanii, która zapanowała w zachodniej Europie od końca XVI wieku. W naturze tulipany porastają tereny Europy południowej, północną Afrykę, Bliski Wschód i dalej przez Iran, aż po Chiny oraz Japonię. Należą do rodziny roślin liliowatych. Niektórzy…
Pastorały paproci rozwijają się
Właśnie po paprociach doskonale widać, w jaki sposób rośliny rozwijają się. Przez okres zimy pozostały zwinięte. Wiosną z małego zaczątku wyrastają na nowo . Paprociowy pastorał to taka roślinna szpulka, na której okręcone są zaczątki liściowego organizmu. Wszystko to w ochronnej otulinie, niby utkanej z włókien. Gdy temperatura powietrza wzrasta, owa otulina pęka. Ukryty w…
Magnoliowe widowisko
Kwiaty magnolii są jednymi z najpiękniejszych zjawisk widywanych wiosną. Kwiecie sporej wielkości, o oryginalnym kształcie, obfite, prawdziwa atrakcja. Liście pojawiają się później. W stanie dzikim magnolie rosną w Azji Wschodniej i w Ameryce Północnej. Na pozostałym obszarze są sadzone w parkach i ogrodach, jako drzewa lub krzewy ozdobne. Na terenie naszego kraju miliony lat temu…
Jak tam w Toruniu?
Co roku po kilka razy zjawiam się w Toruniu. Także na wiosnę. Choć w jego najstarszej części nie ma zbyt wiele drzew, to jednak wyjątkowe tamtejsze zabytki wtedy jakby „ożywiają się”. Toruń jest na mojej osobistej liście najpiękniejszych polskich miast. Za każdym razem znajduję w nim coś nowego. Ze względu na zgromadzenie najważniejszych zabytków dość…
Łęgi Rogalińskie na zielono
Wreszcie doczekaliśmy się kilku słonecznych i cieplejszych dni wiosennych. Przyroda jeszcze bardziej budzi się do życia. Bardzo lubię takie świeże zielenie. Nic dziwnego, że widać rowerzystów. Na jednym ze zdjęć spojrzenie we wodę starorzecza. W niej również zazieleniło się. Krótko mówiąc, piękny czas dla miłośników natury i odpoczynku na świeżym powietrzu. Do zobaczenia.