Co roku w czerwcu Łęgi Rogalińskie przybierają cała paletę barw. Obok wielkich dębów rosnących tu i tam wszędzie pełno zieleni. Są i starorzecza niebieszczące się w słońcu. Jednym z największych uroków tego czasu pozostają kwiaty. Wtedy ich pełno. Całe połacie kwiecia na rozległych łąkach. Rozciągają się tworząc urocze obrazy. Myślę, że impresjoniści chętnie zaglądaliby w…
Miesiąc: maj 2022
Stary cmentarzyk w Mierzęcinie
Wczoraj opublikowałem post o historii i dniu dzisiejszym Pałacu w Mierzęcinie. Od renowacji całego zespołu pałacowego z parkiem i oddaniu go do użytku w 2002 roku, jest on dostępny. Więcej można dowiedzieć się z ich strony internetowej https://www.palacmierzecin.pl/ Są tam m. in. szersze opisy dziejów tego miejsca oraz historie i historyjki mierzęcińskie, czyli wspomnienia dawnego…
Muzeum Twierdzy Toruń
Ze względu na swoje strategiczne położenie nad Wisłą Toruń od najdawniejszych czasów miał różne budowle obronne. Były wały, potem mury obronne i w końcu bastiony. Najlepiej zachowały się XIX-wieczne fortyfikacje miejskie z czasów pruskich. Były one tym bardziej uzasadnione, że po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku Toruń znalazł się zaledwie 10 km. od granicy prusko-rosyjskiej….
Pałac w Mierzęcinie
Mierzęcin jest wsią położoną w województwie lubuskim niedaleko Puszczy Drawskiej. Zamieszkiwało ją 350 mieszkańców. Znajduje się ona w gminie Dobiegniew i powiecie strzelecko-drezdeńskim. Podróżujący kolejami dojadą tam trasą Poznań-Szczecin (kilka stacji za Krzyżem Wlkp). Z przystanku kolejowego Mierzęcin Strzelecki widać najwyższe tamtejsze budynki, czyli pałac i kościół. Niedawno udostępniałem na blogu zdjęcia fotograficzne niszczejącego zabytku,…
Pod Gwiazdą w Toruniu
Brzmi romantycznie. I może tak być. Albo bardzo estetycznie, czyli pięknie. A o co właściwie chodzi? W zeszłym tygodniu odwiedziłem Toruń, który słusznie szczyci się gotyckim rysem swej historii. Wałęsałem się tu i tam szukając czegoś interesującego. Była to moja kolejna wizyta w Toruniu. Dziś przedstawiam Kamienicę Pod Gwiazdą. Jest to stara patrycjuszowska kamienica łatwa…
Filuś z Rynku Staromiejskiego…
w Toruniu. Filuś to piesek z kilkudziesięcioletnią historią życia. Wyjątkowy, prawda? Taka to postać z gazety stanęła na skraju toruńskiego Rynku. Rzeźba pieska wiele mówi, choć w pysku trzyma melonik swego pana i pilnuje jego parasola. Wielu ludzi zatrzymuje się i chwyta pieska za ucho, albo gładzi po główce. Robią sobie zdjęcia. Ożywiają się i…
Skrajem Puszczy Drawskiej
Jest to lubuska trasa o długości 15-20 km. Ma swoje warianty. Tylko w części prowadzi tam szlak turystyczny. To wycieczka „lądowa”, bo jak wymienisz Drawę, od razu trafiają skojarzenia ze spływem kajakowym tą rzeką. Na start najlepiej dojechać koleją i wysiąść w miejscowości Drawiny niedaleko Krzyża Wlkp. To na szlaku kolejowym Poznań-Szczecin. Dobrze zabrać ze…
Dębowy koniec maja
Pierwsze listeczki na drzewach i krzewach pojawiły się już dość dawno temu. Najpóźniej wyrastają na dębach. Stąd teraz są one jeszcze świeże, jasnozielone i dość cienkie. Na jednych dębach pojawiają się wcześniej, na innych później. Nie zobaczysz ich na drzewach martwych. Są i takie stare dęby, które pozostały żywe tylko w części swych konarów. To…
Zamek Dybów
Na terenie dzisiejszego Torunia są faktycznie dwa zamki, czy raczej ruiny zamków. Bardziej znany jest Zamek krzyżacki usytuowany przy toruńskim Starym Mieście. Mniej zaś kojarzone z Toruniem są pozostałości Zamku Dybów położonego na przeciwległym brzegu Wisły. Dzisiaj jest to kujawska części miasta. Zbudowano go na polecenie króla Władysława Jagiełły w latach 1424-28. Zamek ten miał…
Majowe nowości
Najpierw dzika róża. Dawniej była ona bardzo lubiana, a dziś jest trochę zapomniana. Na razie zakwita. A jesienią można będzie zrobić konfitury z jej kwiatów lub owoców. Zasuszone doskonale nadają się na herbatkę wzmacniającą odporność organizmu. Zawiera ogromne ilości witaminy C. Witaminka ta jest o wiele lepiej przyswajalna, niż wytworzona sztucznie. Piwonie Po piwoniach krzewiastych…